Historie knihovny

Historie nýřanské knihovny se datuje od 15. června 1874, kdy byla založena Čtenářská a zábavvní beseda. Dne 3. června 1882 byla otevřena první česká matiční škola. Krátce nato vznikla při české škole i knihovna.

Prvním knihovníkem byl J. Čížek. Knihovnu rozdělil na žákovskou, pro inteligenci a lidovou. Ústřední matice školská zaslala knihovně 107  knih jako dar. Celkem 352 knih daroval J. K. Jeřábek,  podučitel nýřanské školy. Nejvíce knih darovali studující 3.a 4. ročníku reálného gymnázia z Prahy. Další dary byly od profesora Rohlinga, školního inspektora ze Stříbra, Romana Nejedlého, učitele z Litomyšle (otec akademika Zděnka Nejedlého). Později do knihovny přispívali i místní občané, vlastenecké spolky Radbuza, Národní Pošumavská jednota, plzeňské spolky a také František Schwarz, tajemník Ústřední matice školské a osobní přítel Jana Nerudy.

Od té doby se knihovna několikrát stěhovala a zaznamenala velké změny.

V r. 1983 přesídlila knihovna z Alšovy ulice (bývalá škola) do Nerudovy ulice č.p. 411, kde sídli dodnes.

V r. 1993 byl pro knihovnu zakoupen první počítač, což značně usnadnilo zaměstnancům knihovny práci.

Od r. 2003 poskytuje knihovna službu veřejného internetu.

V květnu 2006 započala úplná přestavba knihovny, která skončila v září 2007. Dne 24. října 2007 zahajuje knihovna činnost ve zcela nové podobě. Její součástí se stalo i enviromentální středisko - středisko ekologické výchovy a vzdělávání. V nových prostorách je v prvním patře umístěna i stálá expozice o historii Nýřan a okolí, která je přístupná v době otevření knihovny.

V současné době v knihovně probíhají i besedy, výstavy a jiné kulturní akce.

Knihovna má knihovní fond v počtu cca 30.000 knih. Má necelých 700 čtenářů, z toho cca 1/4 dětí. Ročně se uskuteční téměř 8.000 návštěv v knihovně a cca 3.500 návštěv on-line služeb. Služeb veřejného internetu využilo cca 1.000 návštěvníků.

Více na http://knihovna.nyrany.cz/.

knihovnaknihovnaknihovnaknihovna